22YMPAC – Halifax 2022 – Schedule v2.1

3 Jun 2022, Friday
Individual Matches
09:00-09:15 3 ends of practice immediately followed by competition – byes can shoot
09:15-10:00 1/8: RU21W, RU18W
10:00-10:15 3 ends of practice immediately followed by competition – byes can shoot
10:15-11:00 1/4: RU21W, RU18W, R50W, CU21W, CU18W, C50W, B50W
BU18W warmup
11:00-11:40 1/2: RU21W, RU18W, R50W, CU21W, CU18W, C50W, BU18W, B50W
11:40-12:15 Bronze: RU21W, RU18W, R50W, CU21W, CU18W, C50W, BU18W, B50W
12:15-14:00 Lunch Break
14:00-14:15 3 ends of practice immediately followed by competition – byes can shoot
14:15-15:00 1/8: RU21M, RU18M, R50M, CU21M, CU18M
15:00-15:15 3 ends of practice immediately followed by competition – byes can shoot
15:15-16:00 1/4: RU21M, RU18M, R50M, CU21M, CU18M, C50M
BU18M + BU21W + B50M warmup
16:00-16:40 1/2: RU21M, RU18M, R50M, CU21M, CU18M, C50M, BU21W, BU18M, B50M
16:40-17:15 Bronze: RU21M, RU18M, R50M, CU21M, CU18M, C50M, B50M
4 Jun 2022, Saturday
Team Matches
09:00-09:15 3 ends of practice immediately followed by competition – only matches
09:15-09:45 1/2: RU21M, RU21W
1st/2nd Place Match: Recurve Under 18 Women Team
10:00-10:15 3 ends of practice immediately followed by competition – byes can shoot
10:15-10:40 1/4: RU21X, RU18X
CU21X + CU18X warmup, only matches
10:40-11:05 1/2: RU21X, RU18X, CU21X, CU18X
R50X warmup, only matches
11:05-11:30
1/2: Recurve 50+ Mixed Team
Argentina (ARG) – (ISV) Virgin Islands, US
Bronze: RU21X, RU18X
11:30-15:00 Lunch Break and Finals setup
14:00 Practice Field opens for Finalists
Compound Mixed Team Gold Finals
15:00-15:20 Gold: Compound Under 18 Mixed Team
15:20-15:40 Gold: Compound Under 21 Mixed Team
15:40-15:55 Award Ceremony – Compound Mixed Team
Recurve U18 and 50+ Mixed Team Gold Finals
15:55-16:15 Gold: Recurve 50+ Mixed Team
16:15-16:35 Gold: Recurve Under 18 Mixed Team
16:35-16:50 Award Ceremony – Recurve U18 and 50+ Mixed Team
Recurve Team and Mixed Team Gold Finals
16:50-17:15 Gold: Recurve Under 21 Women Team
17:15-17:40 Gold: Recurve Under 21 Men Team
17:40-18:00 Gold: Recurve Under 21 Mixed Team
18:00-18:20 Award Ceremony – Recurve U21 Team and Mixed Team
5 Jun 2022, Sunday
08:00 Practice Field opens for Finalists
Barebow Individual Gold Finals
09:00-09:15
Gold: Barebow 50+ Women
FOLEY Angela (CAN) – (USA) DELZELL Ruth
09:15-09:30
Gold: Barebow 50+ Men
STONEBRAKER Rick (USA) – (USA) WEISS Daniel
09:30-09:45
Gold: Barebow Under 18 Women
HEYOB Erin (USA) – (USA) SPARPAGLIONE Abigail
09:45-10:00
Gold: Barebow Under 18 Men
ROSSITER Max (USA) – (USA) HEINZELMAN Nicholas
10:00-10:15
Gold: Barebow Under 21 Women
GODMAN Anastacia (USA) – (USA) MCKELLAR Raeleigh
10:15-10:40 Award Ceremony – Barebow
Compound Individual Gold Finals
10:40-10:55
Gold: Compound 50+ Women
OSHIRO Tricia (CAN) – (CAN) GROSZKO Dawn
10:55-11:10
Gold: Compound 50+ Men
COOLEY Chuck (USA) – (USA) DESTON Christopher
11:10-11:25
Gold: Compound Under 18 Women
O’DONOHUE Savannah (USA) – (MEX) ESTRADA Ximena
11:25-11:40
Gold: Compound Under 18 Men
CUELLAR Jose (MEX) – (USA) FOWLER William
11:40-11:55
Gold: Compound Under 21 Women
OTTER Isabella (USA) – (ESA) CORADO Paola
11:55-12:10
Gold: Compound Under 21 Men
GOMEZ ZULUAGA Pablo (COL) – (MEX) GONZALEZ DE ALBA Rodrigo
12:10-12:40 Award Ceremony – Compound
12:40-14:30 Lunch Break
13:30 Practice Field opens for Finalists
Recurve Individual Gold Finals
14:30-14:45
Gold: Recurve 50+ Women
BOCK Susan (USA) – (USA) GRELLNER Janis
14:45-15:00
Gold: Recurve 50+ Men
WILLIAMS Mark (USA) – (USA) VICKERS Stephen
15:00-15:15
Gold: Recurve Under 18 Women
TRINDADE ESTEVEZ PEREIRA Isabelle (BRA) – (MEX) GUTIERREZ Diana
15:15-15:30
Gold: Recurve Under 18 Men
JIMÉNEZ SERNA Daniel (COL) – (MEX) PADILLA Francisco
15:30-15:40 Field Re-setup
15:40-15:55
Gold: Recurve Under 21 Women
SLIACHTICAS CAETANO Ana Luiza (BRA) – (MEX) SAUCEDO Paola
15:55-16:10
Gold: Recurve Under 21 Men
VACA Carlos (MEX) – (USA) SAVIN Stefan
16:10-16:40 Award Ceremony – Recurve